Olsztyńska Galeria Sztuki 18.05 - 2.06.2024r.
Olsztyńska Galeria Sztuki 18.05 - 2.06.2024r.
Olsztyńska Galeria Sztuki 22.10-11.11.2023r.
Olsztyńska Galeria Sztuki 7.08-2.09.2023r.
Wystawa zbiorowa: Stanisław Baj, Mirosław Bojenko, Rafał Borcz, Tadeusz Dominik, Łukasz Huculak, Arkadiusz Karapuda, Alfred Lenica, Ludwik Maciąg, Leszek Misiak, Aleksander Roszkowski, Tomasz Tatarczyk, Marta Wasilewska - Frągnowska, Mariola Wawrzusiak, Iwona Wyszatycka, Łukasz Zedlewski
Olsztyńska Galeria Sztuki / 13.05. - 11.06.2023r.
13 maja z okazji Europejskiej Nocy Muzeów otworzyliśmy wystawę Natalii LL "Od podszewki". Prezentujemy prace z kilku cykli "Egzystencje" (1962), "Aksamitny terror" (1970), "Sztuka konsumpcyjna" (1972), "Sztuka postkonsumpcyjna" (1975), "Sztuka zwierzęca" (1977), "Miękkość dotyku" (1977 - 2007).
Wyjątkową atrakcją jest możliwość obejrzenia prywatnych zdjęć artystki oraz charakterystycznych atrybutów jej twórczości - futer i okularów. Stąd tytuł wystawy "Od podszewki".
Olsztyńska Galeria Sztuki / 02.09 - 02.10.2022r.
Na wystawie prezentowane są abstrakcyjne i pejzażowe kompozycje na papierze, które powstały w latach sześćdziesiątych. Są one charakterystyczne dla dojrzałego stylu artysty, pełnego wibrujących, kolorowych form i przeplatających się giętkich linii. W pracach tych można obserwować szybkie ruchy pędzla, wyczuć drgania i napięcia, podziwiać ich głębię i bogactwo barw.
„Rysunek, linia jest architekturą, a farba, kolor muzyką obrazu.”
Alfred Lenica
Centrum Praskie Koneser / Pasaż Konesera / Warszawa / 18.08.-15.09.2022r.
Od 15 maja do 18 czerwca 2021 gościły w naszej galerii nowe, nieprezentowane wcześniej prace profesora Stanisława Baja. Wszystkie pejzaże malowane z tego samego miejsca, a jednak każdy inny. Nokturny i mgliste poranki, energetyczne zaskakujące szafiry połączone z czernią, stonowane szarości i błękity wzbudzały zachwyt gości i przyciągały ich wzrok. Dla tych odbiorców i widzów, którzy znają twórczość Profesora wystawa była odkryciem i zaskoczeniem.
Od 26 do 28 czerwca 2020 roku prezentowaliśmy w galerii prace uczniów Społecznej Szkoły Podstawowej 101 w Olsztynie. Wystawa wpisała się w obchody 30-lecia szkoły, a jej pomysłodawczynią była znakomita malarka i pedagog Marta Wasilewska - Frągnowska. Wystawa obejmowała 20 prac uczniów artystki i nosiła tytuł "Popłyń ze mną".
Od 9 do 25 czerwca 2020 roku zapraszamy do Olsztyńskiej Galerii Sztuki na wystawę Olgi Ząbroń pt.: Przestrzenie / Pomiędzy".
Od 22 lutego do 12 marca 2020 roku zapraszamy do Olsztyńskiej Galerii Sztuki na wystawę jednaj z najważniejszych przedstawicielek współczesnej abstrakcji geometrycznej w Polsce Tamary Berdowskiej. Wystawa nosi tytuł „Bezsenność”. To co charakteryzuje twórczość Tamary Berdowskiej to doskonałość warsztatu i mistrzowskie wręcz operowanie niuansami kolorystycznymi. Tamara Berdowska maluje nie tylko obrazy, tworzy również reliefy i bardzo doceniane przez krytykę obiekty przestrzenne.
Od 16 do 30 listopada 2019r. zapraszamy na wystawę malarstwa Jolanty Nitki – Nikt i Zdzisława Nitki.
Jolanta Nitka - Nikt urodziła się w 1961 r. we Wrocławiu.
Edukacja
Studiowała w PWSSP we Wrocławiu (obecnie Akademia Sztuk Pięknych), gdzie w 1988 roku zrealizowała dyplom z malarstwa pod kierunkiem prof. Józefa Hałasa, rysunek u prof. Aleksandra Dymitrowicza.
Działalność artystyczna
Od 26 kwietnia do 18 maja 2019 r. zapraszamy na wystawę twórczości jednego z najciekawszych współczesnych twórców abstrakcji geometrycznej Michała Misiaka "interferencje/fluktuacje". „Zawsze istotna była dla mnie potrzeba ograniczania środków wyrazu oraz element ścisłego planowania pojawiających się w wyobraźni koncepcji.
Jako kuratorzy zapraszamy Państwa do BWA w Olsztynie na wystawę malarstwa Aleksandra Roszkowskiego. Jest to unikatowa wystawa prac Aleksandra Roszkowskiego ukazująca wszystkie etapy twórczości, począwszy od prac figuratywnych z lat 80-tych, poprzez pejzaże, aż do najnowszych abstrakcji geometrycznych. Wystawę można oglądać do 3 marca 2019 r.
Mieliśmy ogromną przyjemność być kuratorami wystawy twórczości Marioli Wawrzusiak i Rafała Borcza w BWA w Olsztynie. Wystawę można było oglądać od 9 sierpnia do 30 września 2018r.
„Tam gdzie sowy śpią”
Od 19 maja do 2 czerwca 2018 roku zapraszamy na wystawę twórczości Jerzego Grochockiego p.t.: „STRUKTURY W CZTERECH …”, artysty wszechstronnego, o znaczącym dorobku artystycznym, łączącym w swoich pracach sztukę z matematyką i geometrią. Artysta należy do prekursorów konstruktywizmu w Polsce, wymieniany wśród takich twórców jak Stefan Gierowski, Zbigniew Gostomski, Wojciech Fangor czy Ryszard Winiarski. Jest to więc niepowtarzalna okazja na zapoznanie się z twórczością tak znakomitego artysty. Wystawa potrwa do 2 czerwca.
Od 15 grudnia 2017r. do 5 stycznia 2018r. zapraszamy do galerii na wystawę malarstwa Łukasza Zedlewskiego. Na wystawie zobaczą Państwo kilkanaście prac z cyklu "Zima", przedstawiających przepiękne warmińskie pejzaże w zimowej odsłonie. Z tej okazji wydaliśmy publikację z pracami artysty z lat 2007 - 2017, do której wstęp napisał profesor Stanisław Baj: "I poza motywem, tematem, przede wszystkim światło przy pomocy koloru jest w tym malarstwie głównym bohaterem, wręcz stanowi wartość metafizyczną,oddaje ducha miejsc bliskich autorowi.
Od 29 września do 12 października 2017r. zapraszamy na wystawę malarstwa Michała Trägera pt.: "Tajemnica". Michał Träger urodził się w 1953r. w Toruniu. Studiował na Wydziale Sztuk Pięknych UMK Toruniu w latach 1972-1977. Dyplom uzyskał w pracowni malarstwa prof. Stanisława Borysowskiego. Obecnie jest pracownikiem Zakładu Kształcenia Artystycznego Instytutu Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa UMK w Toruniu. Prowadzi ćwiczenia z anatomii plastycznej, technik rysunkowych i malarstwa w technikach wodnych i pastelu.
Od 9 do 23 czerwca 2017r. zapraszamy na wystawę fotograficzną autorstwa Ludmiły Kot i Romualda Zabielskiego pt.: "Japonia na nowo - po raz pierwszy odkryta". Wystawa ta składa się z kilkudziesięciu fotografii pochodzących z książki wydanej w 2016 roku pod tym samym tytułem, jak i najnowszych jeszcze niepublikowanych prac. Tematyka wystawy obejmuje zdjęcia reportażowe i krajobrazy. Autorzy zafascynowani Krajem Kwitnącej Wiśni ukazują różnorodność i niezliczone kontrasty – w których przenikają się nowoczesne budowle z nastrojowymi świątyniami i warownymi zamkami,
Od 20 maja do 3 czerwca 2017r. zapraszamy na wystawę malarstwa olsztyńskiej artystki Marty Wasilewskiej - Frągnowskiej. Zaprezentujemy kilkanaście prac z nowego cyklu zatytułowanego "Śnienie". Prace te właśnie wróciły z dużej wystawy w Austrii i nie były jeszcze pokazywane w Polsce. Marta Wasilewska–Frągnowska urodziła się w 1983 roku w Olsztynie. Jest absolwentką Wydziału Sztuki Uniwersytetu Warmińsko–Mazurskiego.
Od 4 do 18 marca 2017r. zapraszamy na wystawę rzeźby Tomasza Wawryczuka pt.: "Struktury ciał".
„Struktury ciał” – esencja cielesności i sensualizmu. Rzeźby skupione na ciele i jego formach. Erotyzm łączy się tu z niepokojem, a zmysłowość kontrastuje z surowością brązu, ceramiki czy marmuru. Emanująca frywolność i powaga, a z drugiej strony słodycz i mrok, czasami wręcz lubieżna deformacja, to najczęstsze środki artystycznego języka kreującego siłę wyrazu prezentowanych prac.
Od 11 lutego do 11 marca 2017r. zapraszamy za wystawę malarstwa profesora Władysława Jackiewicza pt.: "Ciało".
Władysław Jackiewicz urodził się w 1924 roku w Podbrodziu na Wileńszczyźnie. Zmarł 30 marca 2016 roku. Studiował na Wydziale Malarstwa w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Sopocie. Dyplom otrzymał w 1952 roku w pracowni profesora Artura Nachta-Samborskiego. Po ukończeniu studiów związany z gdańskim środowiskiem artystycznym był współtwórcą Grupy Gdańskiej. Zadebiutował obrazem „Kwiaciarka” na Wystawie Młodej Plastyki w 1955 roku w warszawskim Arsenale.
Od 1 do 22 października 2016r. zapraszamy Państwa na wystawę malarstwa profesora Stanisława Baja pt. „Pomiędzy”. Twórczość artysty skupia się w dwóch obszarach. Pierwszy z nich to nadbużańskie pejzaże, które będą Państwo mogli oglądać na wystawie, drugi – portrety. W jego malarstwie widać silne więzi ze wsią Dołhobrody, gdzie się urodził i spędził dzieciństwo. Artysta maluje jej mieszkańców, sąsiadów i bliskie jego sercu osoby, szczególnie matkę.