"Oblicza natury"

Olsztyńska Galeria Sztuki 7.08-2.09.2023r.

Wystawa zbiorowa: Stanisław Baj, Mirosław Bojenko, Rafał Borcz, Tadeusz Dominik, Łukasz Huculak, Arkadiusz Karapuda, Alfred Lenica, Ludwik Maciąg, Leszek Misiak, Aleksander Roszkowski, Tomasz Tatarczyk, Marta Wasilewska - Frągnowska, Mariola Wawrzusiak, Iwona Wyszatycka, Łukasz Zedlewski

 

Natalia LL "Od podszewki"

Olsztyńska Galeria Sztuki / 13.05. - 11.06.2023r.

13 maja z okazji Europejskiej Nocy Muzeów otworzyliśmy wystawę Natalii LL "Od podszewki". Prezentujemy prace z kilku cykli "Egzystencje" (1962), "Aksamitny terror" (1970), "Sztuka konsumpcyjna" (1972), "Sztuka postkonsumpcyjna" (1975), "Sztuka zwierzęca" (1977), "Miękkość dotyku" (1977 - 2007).

Wyjątkową atrakcją jest możliwość obejrzenia prywatnych zdjęć artystki oraz charakterystycznych atrybutów jej twórczości - futer i okularów. Stąd tytuł wystawy "Od podszewki".

Alfred Lenica "Prace na papierze"

Olsztyńska Galeria Sztuki / 02.09 - 02.10.2022r.

Na wystawie prezentowane są abstrakcyjne i pejzażowe kompozycje na papierze, które powstały w latach sześćdziesiątych. Są one charakterystyczne dla dojrzałego stylu artysty, pełnego wibrujących, kolorowych form i przeplatających się giętkich linii. W pracach tych można obserwować szybkie ruchy pędzla, wyczuć drgania i napięcia, podziwiać ich głębię i bogactwo barw.

„Rysunek, linia jest architekturą, a farba, kolor muzyką obrazu.”

Alfred Lenica

Stanisław Baj "Rzeka Bug - jednego miejsca różne nastroje"

Od 15 maja do 18 czerwca 2021 gościły w naszej galerii nowe, nieprezentowane wcześniej prace profesora Stanisława Baja. Wszystkie pejzaże malowane z tego samego miejsca, a jednak każdy inny. Nokturny i mgliste poranki, energetyczne zaskakujące szafiry połączone z czernią, stonowane szarości i błękity wzbudzały zachwyt gości i przyciągały ich wzrok. Dla tych odbiorców i widzów, którzy znają twórczość Profesora wystawa była odkryciem i zaskoczeniem. 

Wystawa "Popłyń ze mną"

Od 26 do 28 czerwca 2020 roku prezentowaliśmy w galerii prace uczniów Społecznej Szkoły Podstawowej 101 w Olsztynie. Wystawa wpisała się w obchody 30-lecia szkoły, a jej pomysłodawczynią była znakomita malarka i pedagog Marta Wasilewska - Frągnowska. Wystawa obejmowała 20 prac uczniów artystki i nosiła tytuł "Popłyń ze mną".

Olga Ząbroń "Przestrzenie / Pomiędzy"

 Od 9 do 25 czerwca 2020 roku zapraszamy do Olsztyńskiej Galerii Sztuki na wystawę Olgi Ząbroń pt.: Przestrzenie / Pomiędzy".

Tamara Berdowska "Bezsenność"

Od 22 lutego do 12 marca 2020 roku zapraszamy do Olsztyńskiej Galerii Sztuki na wystawę jednaj z najważniejszych przedstawicielek współczesnej abstrakcji geometrycznej w Polsce Tamary Berdowskiej. Wystawa nosi tytuł „Bezsenność”. To co charakteryzuje twórczość Tamary Berdowskiej to doskonałość warsztatu i mistrzowskie wręcz operowanie niuansami kolorystycznymi. Tamara Berdowska maluje nie tylko obrazy, tworzy również reliefy i bardzo doceniane przez krytykę obiekty przestrzenne.                                   

Wystawa malarstwa Jolanty Nitki - Nikt i Zdzisława Nitki

Od 16 do 30 listopada 2019r. zapraszamy na wystawę malarstwa Jolanty Nitki – Nikt i Zdzisława Nitki.         

Jolanta Nitka - Nikt urodziła się w 1961 r. we Wrocławiu.

Edukacja

Studiowała w PWSSP we Wrocławiu (obecnie Akademia Sztuk Pięknych), gdzie w 1988 roku zrealizowała dyplom z malarstwa pod kierunkiem prof. Józefa Hałasa, rysunek u prof. Aleksandra Dymitrowicza.

Działalność artystyczna

Michał Misiak "interferencje/fluktuacje"

Od 26 kwietnia do 18 maja 2019 r. zapraszamy na wystawę twórczości jednego z najciekawszych współczesnych twórców abstrakcji geometrycznej Michała Misiaka "interferencje/fluktuacje". „Zawsze istotna była dla mnie potrzeba ograniczania środków wyrazu oraz element ścisłego planowania pojawiających się w wyobraźni koncepcji.

Aleksander Roszkowski "Malarstwo" w BWA w Olsztynie

Jako kuratorzy zapraszamy Państwa do BWA w Olsztynie na wystawę malarstwa Aleksandra Roszkowskiego. Jest to unikatowa wystawa prac Aleksandra Roszkowskiego ukazująca wszystkie etapy twórczości, począwszy od prac figuratywnych z lat 80-tych, poprzez pejzaże, aż do najnowszych abstrakcji geometrycznych. Wystawę można oglądać do 3 marca 2019 r. 

Mariola Wawrzusiak i Rafał Borcz "Tam gdzie sowy śpią" w BWA w Olsztynie

Mieliśmy ogromną przyjemność być kuratorami wystawy twórczości Marioli Wawrzusiak i Rafała Borcza w BWA w Olsztynie. Wystawę można było oglądać od 9 sierpnia do 30 września 2018r. 

„Tam gdzie sowy śpią”

Jerzy Grochocki "STRUKTURY W CZTERECH ..."

Od 19 maja do 2 czerwca 2018 roku zapraszamy na wystawę twórczości Jerzego Grochockiego p.t.: „STRUKTURY W CZTERECH …”, artysty wszechstronnego, o znaczącym dorobku artystycznym, łączącym w swoich pracach sztukę z matematyką i geometrią. Artysta należy do prekursorów konstruktywizmu w Polsce, wymieniany wśród takich twórców jak Stefan Gierowski, Zbigniew Gostomski, Wojciech Fangor czy Ryszard Winiarski. Jest to więc niepowtarzalna okazja na zapoznanie się z twórczością tak znakomitego artysty. Wystawa potrwa do 2 czerwca.

 

Łukasz Zedlewski "Początek"

Od 15 grudnia 2017r. do 5 stycznia 2018r. zapraszamy do galerii na wystawę malarstwa Łukasza Zedlewskiego. Na wystawie zobaczą Państwo kilkanaście prac z cyklu "Zima", przedstawiających przepiękne warmińskie pejzaże w zimowej odsłonie. Z tej okazji wydaliśmy publikację z pracami artysty z lat 2007 - 2017, do której wstęp napisał profesor Stanisław Baj: "I poza motywem, tematem, przede wszystkim światło przy pomocy koloru jest w tym malarstwie głównym bohaterem, wręcz stanowi wartość metafizyczną,oddaje ducha miejsc bliskich autorowi.

Michał Träger "Tajemnica"

Od 29 września do 12 października 2017r. zapraszamy na wystawę malarstwa Michała Trägera pt.: "Tajemnica". Michał Träger urodził się w 1953r. w Toruniu. Studiował na Wydziale Sztuk  Pięknych UMK Toruniu w latach 1972-1977. Dyplom uzyskał w pracowni malarstwa prof. Stanisława Borysowskiego. Obecnie jest pracownikiem Zakładu Kształcenia Artystycznego Instytutu Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa UMK w Toruniu. Prowadzi ćwiczenia z anatomii plastycznej, technik rysunkowych i malarstwa w technikach wodnych i pastelu.

Ludmiła Kot i Romuald Zabielski "Japonia na nowo - po raz pierwszy odkryta"

Od 9 do 23 czerwca 2017r. zapraszamy na wystawę fotograficzną autorstwa Ludmiły Kot i Romualda Zabielskiego pt.: "Japonia na nowo - po raz pierwszy odkryta". Wystawa ta składa się z kilkudziesięciu fotografii pochodzących z książki wydanej w 2016 roku pod tym samym tytułem, jak i najnowszych jeszcze niepublikowanych prac. Tematyka wystawy obejmuje zdjęcia reportażowe i krajobrazy. Autorzy zafascynowani Krajem Kwitnącej Wiśni ukazują różnorodność i niezliczone kontrasty – w których przenikają się nowoczesne budowle z nastrojowymi świątyniami i warownymi zamkami,

Marta Wasilewska - Frągnowska "Śnienie"

Od 20 maja do 3 czerwca 2017r. zapraszamy na wystawę malarstwa olsztyńskiej artystki Marty Wasilewskiej - Frągnowskiej. Zaprezentujemy kilkanaście prac z nowego cyklu zatytułowanego "Śnienie". Prace te właśnie wróciły z dużej wystawy w Austrii i nie były jeszcze pokazywane w Polsce. Marta  Wasilewska–Frągnowska  urodziła  się  w 1983 roku w Olsztynie. Jest absolwentką Wydziału Sztuki Uniwersytetu Warmińsko–Mazurskiego.

Tomasz Wawryczuk "Struktury ciał"

Od 4 do 18 marca 2017r. zapraszamy na wystawę rzeźby Tomasza Wawryczuka pt.: "Struktury ciał".

„Struktury ciał” – esencja cielesności i sensualizmu. Rzeźby skupione na ciele i jego formach. Erotyzm łączy się tu z niepokojem, a zmysłowość kontrastuje z surowością brązu, ceramiki czy marmuru. Emanująca  frywolność i powaga, a z drugiej strony słodycz i mrok, czasami wręcz lubieżna deformacja, to najczęstsze środki artystycznego języka kreującego siłę wyrazu prezentowanych prac. 

Władysław Jackiewicz "Ciało"

Od 11 lutego do 11 marca 2017r. zapraszamy za wystawę malarstwa profesora Władysława Jackiewicza pt.: "Ciało". 

Władysław Jackiewicz urodził się w 1924 roku w Podbrodziu na Wileńszczyźnie. Zmarł 30 marca 2016 roku. Studiował na Wydziale Malarstwa w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Sopocie. Dyplom otrzymał w 1952 roku w pracowni profesora Artura Nachta-Samborskiego. Po ukończeniu studiów związany z gdańskim środowiskiem artystycznym był współtwórcą Grupy Gdańskiej. Zadebiutował obrazem „Kwiaciarka”  na Wystawie Młodej Plastyki w 1955 roku w warszawskim Arsenale.

Stanisław Baj "Pomiędzy"

Od 1 do 22 października 2016r. zapraszamy Państwa na wystawę malarstwa profesora Stanisława Baja pt. „Pomiędzy”. Twórczość artysty skupia się w dwóch obszarach. Pierwszy z nich to nadbużańskie pejzaże, które będą Państwo mogli oglądać na wystawie, drugi – portrety. W jego malarstwie widać silne więzi ze wsią Dołhobrody, gdzie się urodził i spędził dzieciństwo. Artysta maluje jej mieszkańców, sąsiadów i bliskie jego sercu osoby, szczególnie matkę.

Ludwik Maciąg "Za oknem jest pejzaż"

Od 14 maja do 3 czerwca 2016 roku zapraszamy na wystawę profesora Ludwika Maciąga pt.: „Za oknem jest pejzaż”. Artysta, którego prace mamy zaszczyt wystawiać, zaliczany jest do czołówki współczesnych polskich pejzażystów, batalistów i malarzy koni. Nadarza się w Olsztynie wyjątkowa okazja obejrzenia obrazów artysty. Tym bardziej, że dzieła profesora znajdują się głównie w zbiorach muzealnych i kolekcjach prywatnych i niezbyt często prezentowane są szerszej publiczności. Najstarsza pozycja pochodzi z 1942 roku, jest też praca z 1977 roku oraz kilka z lat 90-tych. Większość akwarel datowanych jest na lata 2001 – 2007.