Władysław Jackiewicz "Ciało"

Od 11 lutego do 11 marca 2017r. zapraszamy za wystawę malarstwa profesora Władysława Jackiewicza pt.: "Ciało". 

Władysław Jackiewicz urodził się w 1924 roku w Podbrodziu na Wileńszczyźnie. Zmarł 30 marca 2016 roku. Studiował na Wydziale Malarstwa w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Sopocie. Dyplom otrzymał w 1952 roku w pracowni profesora Artura Nachta-Samborskiego. Po ukończeniu studiów związany z gdańskim środowiskiem artystycznym był współtwórcą Grupy Gdańskiej. Zadebiutował obrazem „Kwiaciarka”  na Wystawie Młodej Plastyki w 1955 roku w warszawskim Arsenale.

Od roku 1965 do 1968 sprawował funkcje dziekana Wydziału Malarstwa PWSSP w Gdańsku. Od 1968 do 1969 roku był prorektorem, a w latach 1969 - 1981 pełnił funkcje rektora tejże uczelni . Od 1985 do 1989 był prezesem Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików.

Prace artysty zaliczanego do grona najwybitniejszych polskich malarzy współczesnych zagoszczą w naszej galerii na kilka tygodni. Przedstawimy zestaw starannie dobranych abstrakcyjnych aktów, które są pełne zachwytu nad pięknem ludzkiego ciała.

Malarstwo Profesora Jackiewicza jest wytworne i przemyślane. Układy linii, wyszukane barwy, wyważone kontrasty zdają się tworzyć harmonijną całość. Nie ma tu miejsca na zbędne detale i natłok kolorów. Dominuje biel, szarość i błękit. Fragmenty ludzkiego ciała, bez głowy, zmysłowo potraktowany ludzki tułów sprawiają wrażenie delikatnych, czasami intrygujących. Obcowanie z pracami artysty staje się wędrówką w głąb wyobraźni i skojarzeń. Zapraszamy do tej wędrówki!