Jerzy Grochocki "STRUKTURY W CZTERECH ..."

Od 19 maja do 2 czerwca 2018 roku zapraszamy na wystawę twórczości Jerzego Grochockiego p.t.: „STRUKTURY W CZTERECH …”, artysty wszechstronnego, o znaczącym dorobku artystycznym, łączącym w swoich pracach sztukę z matematyką i geometrią. Artysta należy do prekursorów konstruktywizmu w Polsce, wymieniany wśród takich twórców jak Stefan Gierowski, Zbigniew Gostomski, Wojciech Fangor czy Ryszard Winiarski. Jest to więc niepowtarzalna okazja na zapoznanie się z twórczością tak znakomitego artysty. Wystawa potrwa do 2 czerwca.

 

Przedstawiamy publiczności ponad 20 prac z różnych okresów twórczości artysty. Najstarsze, pochodzą z lat 60-tych i 70-tych i powstały w Polsce, nowsze powstały w latach 2002 – 2010 w USA, gdzie artysta od dawna mieszka i tworzy.

 

Jerzy Grochocki jest absolwentem wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (1957r.) oraz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni profesora Tadeusza Dominika (1963r.)

 

W roku 1967 zorganizował grupę artystyczną pod nazwą Grupa 7, która pokazywała swoje prace w Polsce i Danii. W latach 1967 - 1970 matematyczno-geometryczne fascynacje poprowadziły go w kierunku sztuki konstruktywistycznej.  W roku 1970 w wyniku rozważań na temat koloru, przestrzeni i płaszczyzny obrazu, określił cztery podstawowe pojęcia kształtu: płaszczyznę, kwadrat, linię i punkt oraz cztery pojęcia barwy: czarnej, złotej, srebrnej i białej. Z tych elementów stworzył System: Czterech Znaków Płaszczyzny i Czterech Obszarów Przestrzeni, określając sztukę jako akt świadomy, niezależny, konstruktywny i odkrywczy. W tym czasie był związany z ruchem Sztuki Systemu w Europie i z jego grupami artystycznymi z Francji, Holandii, Finlandii i Austrii.                                               

W 1977 roku uczestniczył w Kongresie Tekstu Wizualnego w Warszawie, gdzie pokazał swój system kolorystyczny w odniesieniu do zapisu dźwięku mowy.                                                       

Matematyczne ciągi liczbowe stały się inspiracją do wielu jego kompozycji. Komponował także fotomontaże, collage z przypadkowych form, modularne obiekty przestrzenne oraz wielowarstwowe papierowe kompozycje geometryczne. W oparciu o swój System włączył do swoich kompozycji rzeczywiste elementy drzewa tworząc malarskie obiekty przestrzenne nazywając je Syntezą Natury z Logiką Geometrii. Tego typu wyjątkowe niewielkich rozmiarów prace również prezentujemy na wystawie.

 

Za temat „Sztuka Jako Interpretacja Matematyczności” artysta otrzymał w 2013 roku stypendium MKiDN. Tematem następnego stypendium MKiDN w 2017 był „Tekst Wizualny”.                       

Jerzy Grochocki prezentował swoją twórczość na przeszło stu indywidualnych i grupowych wystawach w Europie i USA. Otrzymał kilka nagród i wyróżnień. Prace artysty znajdują się w muzeach i wielu publicznych kolekcjach w Europie i USA.