Tomasz Wawryczuk "Struktury ciał"

Od 4 do 18 marca 2017r. zapraszamy na wystawę rzeźby Tomasza Wawryczuka pt.: "Struktury ciał".

„Struktury ciał” – esencja cielesności i sensualizmu. Rzeźby skupione na ciele i jego formach. Erotyzm łączy się tu z niepokojem, a zmysłowość kontrastuje z surowością brązu, ceramiki czy marmuru. Emanująca  frywolność i powaga, a z drugiej strony słodycz i mrok, czasami wręcz lubieżna deformacja, to najczęstsze środki artystycznego języka kreującego siłę wyrazu prezentowanych prac. 

Punktem wyjścia do powstania „Struktur ciał” było odejście od sztuki konceptualnej i minimalistycznej, odwołującej się głównie do intelektu, i zwrócenie się ku zmysłom, gdzie nadrzędną wartością jest poznanie poprzez odczuwanie. Pierwszoplanową rolę w estetycznym odczuwaniu odgrywa zmysł dotyku, jakże wszechobecny w naszym życiu, a zarazem tak mało doceniany.

U artysty dotyk służy procesowi postrzegania przestrzeni. Pełną i wielobarwną subtelność oraz złożoność przestrzennego modelunku rzeźby udaje się doświadczyć dopiero z bliska, a jeszcze głębiej w bezpośrednim kontakcie dotykowym. Szczególnie wówczas, gdy prezentowane obiekty wykonane są z różnych materii o rozmaitej strukturze. Dopiero fizyczna interakcja, będąca niezbywalnym atrybutem poznania, pozwala odczuć emocje,  którymi artysta pragnie się podzielić z odbiorcą.

Autor, Tomasz Wawryczuk, wciąga nas w świat kobiecej zmysłowości i nieoczywistego piękna. Igra ze stereotypami i jednocześnie eksperymentuje z formami kreacji tożsamości - kanwą jest zawsze ludzkie ciało. Poprzez swój wyraz artystyczny daje nam możliwość rozpoznania nie tylko realnych własności obiektów, ale też odkrycia relacji przestrzennych istniejących między nimi.

Uwolnijmy więc nasze zmysły, bo nic nie jest takie jak nam się wydaje…