Wystawa Jana Pamuły "Rzeczy proste oczyszczają umysł"

Zapraszamy na wystawę Jana Pamuły "Rzeczy proste oczyszczają umysł"

Wystawa potrwa do 30 kwietnia 2024r.

„Kolor to dynamit. W zasadzie całe malarstwo to kolor. Dla mnie jest on szczególnie istotny. (…) Odczuwam przyjemność obcowania z kolorem.”

Na wystawie prezentujemy kilkanaście prac z ogromnego dorobku artysty. Są wśród nich Układy z trójkątami i Układy geometryczne z lat 70., Maszynka Barwna z lat 1975-1976, Seria komputerowa m.in, z lat 80. i 90. 

Jan Pamuła (1944 – 2022) – pionier sztuki komputerowej w Polsce. Był artystą wszechstronnym, malarzem, grafikiem, teoretykiem sztuki, dydaktykiem. Sprawował funkcje rektora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Uprawiał malarstwo tradycyjne, posługiwał się też mediami cyfrowymi. O sobie wolał mówić autor – nie artysta. Miał ponad 60 wystaw indywidualnych zarówno w kraju, jak i za granicą.

Prace artysty znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych oraz publicznych na całym świecie, m. in. w Muzeum Narodowym w Warszawie i Krakowie, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie, Muzeum ASP w Krakowie, Muzeum im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Architektury we Wrocławiu, Muzeum Okręgowym w Szczecinie, Chełmie, Lublinie i Radomiu, w Bibliotece Jagiellońskiej, Victoria and Albert Museum w Londynie, Albertinie w Wiedniu, Portland Art Museum w Oregon, Muzeum w Bochum, Mondrian Museum w Amersfoort, czy Muzeum w Würzburgu.