Centrum Ekspozycyjne Stara Kotłownia w Olsztynie 4.09 - 2.10.2024
„Rzeka Bug – jednego miejsca różne nastroje” to wystawa prezentująca twórczość jednego z najważniejszych współczesnych polskich malarzy. Stanisław Baj od lat konsekwentnie portretuje rodzimą Rzekę Bug we wszystkich jej odsłonach, porach dnia i roku. Na wystawie w Starej Kotłowni zaprezentujemy prace pochodzące z lat 2014 – 2024. Jest to okres czasu, który chociaż w niewielkim stopniu pozwoli nam przyjrzeć się Rzece Bug w jej płynącym nurcie, magicznych odbiciach, a także dostrzec jej zmienność nastrojów i charakteru.
Stanisław Baj – wybitny portrecista i pejzażysta ukochanej Rzeki Bug, profesor warszawskiej ASP. Urodził się w 1953 r. w Dołhobrodach nad Bugiem. W latach 1972 - 1978 studiował malarstwo na Wydziale Malarstwa i Rysunku warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, pod kierunkiem profesorów: Michała Byliny, Jacka Sienickiego i Ludwika Maciąga.
Dorobek artystyczny Stanisława Baja obejmuje malarstwo, rysunek i grafikę.
Prace artysty znajdują się w zbiorach muzealnych oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Stanisław Baj jest laureatem licznych nagród i odznaczeń. Uhonorowany Srebrnym i Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2017 i 2023), Nagrodą im. Kazimierza Ostrowskiego za rok 2019 / edycja 2020, przyznanej przez Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Gdański (2020), Nagrodą w dziedzinie sztuk wizualnych ZAiKS (2021).
Jest autorem ponad 100 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Uczestniczył także w ponad 100 wystawach zbiorowych. Jego prace wystawiane były w Polsce, Belgii, Włoszech, Danii, Niemczech, Grecji, Rumunii, Mołdawii, Rosji, Kanadzie i Ukrainie.
Jego obrazy zdobią okładki wszystkich powieści Wiesława Myśliwskiego, z którym artysta przyjaźni się od wielu lat.