Dominik Tadeusz

Tadeusz Dominik urodził się w 1928 roku w Szymanowie, zmarł w 2014 roku w Łomiankach. W latach 1946- 1951 Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom uzyskał w pracowni prof. Jana Cybisa w 1953 roku. Z uczelnią związany był do 1989 roku. Jeszcze przed obronieniem dyplomu został asystentem w pracowni prof. Wacława Waśkowskiego. W 1988 roku otrzymał tytuł profesora zwyczajnego. Dwukrotnie, w latach 1971-74 oraz 1987-89, pełnił funkcje dziekana Wydziału Malarstwa.
Debiutował w 1951 roku na VII Wystawie plastyki w Radomiu. Jego debiut zagraniczny miał miejsce w Pawilonie Polskim Weneckiego XXVIII Biennale Sztuki w 1956 roku, gdzie zaprezentował cykl słynnych drzeworytów Macierzyństwo. Jego pierwsza wystawa indywidualna miała miejsce w Zachęcie w 1957 roku.
Kilkakrotnie przebywał na stypendiach zagranicznych: w Paryżu, Londynie, Stanach Zjednoczonych. Artysta prezentował swoje prace na niemal 90 wystawach indywidualnych w Polsce i za granicą oraz 340 wystawach zbiorowych na całym świecie.

Prace artysty znajdują się w wielu prestiżowych muzeach i zbiorach, m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku, Szczecinie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy i Toruniu, w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Stedelijk Museum w Amsterdamie, Museo de Bellas Artes w Caracas, Graphische Sammlung Albertina w Wiedniu, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Skopje, European Art Foundation w Lichtensteinie.


W 1973 roku został pierwszym laureatem Nagrody im. Jana Cybisa. Otrzymał także: II nagrodę na Ogólnopolskiej Wystawie Młodej Plastyki (Arsenał, Warszawa, 1955), Złoty Medal na Wystawie plastyki i sympozjum „Złotego Grona” (Zielona Góra, 1963), I nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Współczesnej w Monte Carlo oraz Grand Prix na Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie (obie w 1964) oraz Nagrodę Rowney'a (Londyn, 1973).


W 2008 roku prof. Tadeusz Dominik za wybitne osiągnięcia w dziedzinie plastyki otrzymał Doroczną Nagrodę przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2010 roku został laureatem Nagrody im. C. K. Norwida w dziedzinie sztuk plastycznych za wystawę „Za oknem jest ogród”. Rok później za wybitne osiągnięcia w dziedzinie malarstwa został uhonorowany Nagrodą im. K. Ostrowskiego a 2013 roku otrzymał Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Bez tytułu

niedostępny

Pejzaż

niedostępny