Stanisław Baj urodził się 2 czerwca 1953 r. w Dołhobrodach nad Bugiem. W latach 1968-72 uczył się w państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu, a następnie (w latach 1972-78) studiował malarstwo na Wydziale Malarstwa i Rysunku warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, pod kierunkiem profesorów: Michała Byliny, Jacka Sienickiego i Ludwika Maciąga. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w pracowni profesora Ludwika Maciąga. W 1982 podjął pracę dydaktyczną w macierzystej uczelni, gdzie pracuje do dnia dzisiejszego. Przeszedł w niej wszystkie szczeble kariery akademickiej, od asystenta do profesora. W latach 2006 - 2013 pełnił funkcję prorektora, zajmując się sprawami dydaktycznymi i studenckimi. Jednocześnie był wykładowcą w warszawskiej Europejskiej Akademii Sztuk.
Jest autorem ponad 90 wystaw indywidualnych w kraju .Uczestniczył także w ponad 100 wystawach zbiorowych. Jego prace wystawiane były w wielu miejscach w Polsce (Warszawa, Kraków, Bydgoszcz, Toruń, Bielsko-Biała, Kazimierz Dolny, Radom, Płock, Zamość, Zakopane), oraz za granicą, m.in. w Niemczech, Grecji, Rumunii, Mołdawii, Rosji, Kanadzie, na Ukrainie.
Prace artysty znajdują się w zbiorach muzealnych w Polsce oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.
Artysta otrzymał jedną z nagród na II Ogólnopolskim Triennale Portretu, Radom 1981 (za „Portret ojca”).
Jego twórczość uhonorował również Papież Jan Paweł II, przyznając mu medal „Benemerenti”.
O nim i jego twórczości nagrano filmy i audycje, m.in. Film dokumentalny „Twarze Stanisława Baja”, „Postawy” (TVP S.A,1994), „Bajowy świat” (Program I TVP S.A., 1995), „Zakorzenienie” (dla TVP Kultura, 2008), „Polskie migracje – polskie marzenia” (do pawilonu polskiego na EXPO 2010 w Szanghaju w Chinach) oraz audycja radiowa p.t. „Portret matki” autorstwa Anny Kaczkowskiej nominowana do nagrody PRIX Italia 2010 w Turynie, która to audycja otrzymała Nagrodę Główna prezesa Polskiego Radia.
Wszystkim zainteresowanym twórczością artysty polecamy artykuł Karoliny Staszak "Amor fati" (ARTEON Magazyn o sztuce, 7/2015r.) oraz Rafała Wojasińskiego "Stanisław Baj. Obcowanie" (WYSPA Kwartalnik Literacki 2/2016).