Baj Stanisław

Stanisław Baj urodził się 2 czerwca 1953 r. w Dołhobrodach nad Bugiem. W latach 1968-72 uczył się w państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu, a następnie (w latach 1972-78) studiował malarstwo na Wydziale Malarstwa i Rysunku warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, pod kierunkiem profesorów: Michała Byliny, Jacka Sienickiego i Ludwika Maciąga. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w pracowni profesora Ludwika Maciąga. W 1982 podjął pracę dydaktyczną w macierzystej uczelni, gdzie pracuje do dnia dzisiejszego.  Przeszedł w niej wszystkie szczeble kariery akademickiej, od asystenta do profesora. W latach 2006 - 2013 pełnił funkcję prorektora, zajmując się sprawami dydaktycznymi i studenckimi. Jednocześnie był wykładowcą w warszawskiej Europejskiej Akademii Sztuk.

Jest autorem ponad 90 wystaw indywidualnych w kraju .Uczestniczył także w ponad 100 wystawach zbiorowych. Jego prace wystawiane były w wielu miejscach w Polsce (Warszawa, Kraków, Bydgoszcz, Toruń, Bielsko-Biała, Kazimierz Dolny, Radom, Płock, Zamość, Zakopane), oraz za granicą, m.in. w Niemczech, Grecji, Rumunii, Mołdawii, Rosji, Kanadzie, na Ukrainie.

Prace artysty znajdują się w zbiorach muzealnych w Polsce oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

Artysta otrzymał jedną z nagród na II Ogólnopolskim Triennale Portretu, Radom 1981 (za „Portret ojca”).

Jego twórczość uhonorował również Papież Jan Paweł II, przyznając mu medal „Benemerenti”.

O nim i jego twórczości nagrano filmy i audycje, m.in. Film dokumentalny „Twarze Stanisława Baja”, „Postawy” (TVP S.A,1994), „Bajowy świat” (Program I TVP S.A., 1995), „Zakorzenienie” (dla TVP Kultura, 2008), „Polskie migracje – polskie marzenia” (do pawilonu polskiego na EXPO 2010 w Szanghaju w Chinach) oraz audycja radiowa p.t. „Portret matki” autorstwa Anny Kaczkowskiej nominowana do nagrody PRIX Italia 2010 w Turynie, która to audycja otrzymała Nagrodę Główna prezesa Polskiego Radia.

Wszystkim zainteresowanym twórczością artysty polecamy artykuł Karoliny Staszak "Amor fati" (ARTEON Magazyn o sztuce, 7/2015r.) oraz Rafała Wojasińskiego "Stanisław Baj. Obcowanie" (WYSPA Kwartalnik Literacki 2/2016). 

Rzeka Bug Mgła

dostępny

Rzeka Bug

niedostępny

Rzeka Bug

niedostępny

Rzeka Bug Mgły

niedostępny

Rzeka Bug

niedostępny

Rzeka Bug

niedostępny

Rzeka Bug

niedostępny

Rzeka Bug

niedostępny

Rzeka Bug Sugry mgła

niedostępny

Rzeka Bug

niedostępny

Rzeka Bug

niedostępny

Rzeka Bug

niedostępny

Rzeka Bug

niedostępny

Poranek Rzeka Bug

niedostępny

Rzeka Bug Mgły

zarezerwowany