Wystawa malarstwa Jolanty Nitki - Nikt i Zdzisława Nitki

16 listopada 2019r. odbył się w galerii wernisaż wystawy malarstwa Jolanty Nitki – Nikt i Zdzisława Nitki.                                                                        Po raz pierwszy zaprezentowaliśmy twórczość wrocławskiego środowiska artystycznego, absolwentów ASP we Wrocławiu z pracowni Józefa Hałasa.

Jolanta Nitka – Nikt fascynuje się sztuką naiwną z bardzo jasnym i szczerym przekazem.  Preferuje malarstwo olejne, chociaż tworzy również kolaże na papierze a także pisze wiersze, również na swoich obrazach – z przodu lub na odwrocie – szczególnie w pracach z cyklu „Autoportrety”. Na wystawę do Olsztyna wybraliśmy prace z cyklu „Sukienki”. Motyw ubrania: sukienki, czapki, apaszki, krawaty jest częsty w twórczości artystki. Czuć w tych pracach malarskich lekkość i ciepło. Natomiast obcowanie z malarstwem Zdzisława Nitki to dla widza duże wyzwanie i spory ładunek emocjonalny. Zdzisław Nitka to z natury buntownik, co przekłada się na trudne tematy i mocno ekspresyjny styl pracy. Artysta czerpie tematy do swoich prac przyglądając się aktualnym wydarzeniom, oglądając telewizję, czytając książkę lub gazetę. Jego prace charakteryzują się dość jaskrawymi, czystymi barwami i czarnymi, wyrazistymi konturami przedmiotów czy postaci. Nie sposób pomylić jego prac z twórczością żadnego innego artysty. 

„Agresywne tematy w malarstwie zmuszają do myślenia, nie są to obrazy które pokazują piękne rzeczy, są to raczej mocne obrazy pod względem warsztatu, koloru, formy, ekspresji, które silnie wpływają na nasze myślenie.”

Zdzisław Nitka