Otwarcie wystawy Ludmiły Kot i Romualda Zabielskiego "Japonia na nowo - po raz pierwszy odkryta"

W piątek 9 czerwca 2017r. otworzyliśmy razem z Polską Akademią Nauk wystawę fotografii autorstwa Ludmiły Kot i Romulada Zabielskiego.

Wystawa składa się z kilkudziesięciu fotografii pochodzących z książki wydanej w 2016 roku pod tym samym tytułem, jak i najnowszych jeszcze niepublikowanych prac. Tematyka wystawy obejmuje zdjęcia reportażowe i krajobrazy. Autorzy zafascynowani Krajem Kwitnącej Wiśni ukazują różnorodność i niezliczone kontrasty, w których przenikają się nowoczesne budowle z nastrojowymi świątyniami i warownymi zamkami,

a ciasnota centralnych dzielnic z przestrzenią i spokojem parku wokół muru tokijskiego Pałacu Cesarskiego.

Wystawa zawitała do Galerii po jej inauguracji w Ogrodzie Botanicznym w Powsinie w czasie Miesiąca Japońskiego pod patronatem honorowym Ambasady Japońskiej w Warszawie (http://www.ogrod-powsin.pl/o-nas/kalendarz/ludmila-kot-i romuald-zabielski-1).

Książka i album fotograficzny w jednym “Japonia na nowo – po raz pierwszy odkryta” autorstwa Ludmiły Kot i Romualda Zabielskiego na pewno nie jest kolejnym przewodnikiem turystycznym po Japonii, choć można się z tej pozycji sporo dowiedzieć o Kraju Kwitnącej Wiśni. Tytuł, “Japonia na nowo – po raz pierwszy odkryta” doskonale tłumaczy to, co było główną inspiracją do napisania tej książki – długie godziny autorów spędzone na rozmowach o Japonii. Dwóch autorów, dwa subiektywne spojrzenia. Jego, to podejście do tematyki z perspektywy trzyletniego pobytu w tym kraju, gdzie mieszkając i pracując naukowo we wczesnych latach dziewięćdziesiątych, a potem jeszcze wielokrotnie powracając, głęboko wsiąkł w życie i kulturę japońską i gdzie nadal ma wielu przyjaciół. Jej spojrzenie na Japonię jest zgoła inne, bo wiedzę czerpała głównie z literatury i mediów i dopiero niedawno skonfrontowała ją z rzeczywistością. Poza tekstem czytelnik znajdzie blisko 300 fotografii. Oprawa graficzna książki, bardzo ekspresyjna i barwna, luźno nawiązuje klimatem do komiksów Mangi, ale też i innych charakterystycznych form japońskich. Po takiej dawce obrazów i gawęd o Japonii, nie pozostaje nic innego tylko wsiąść do samolotu, aby po kilku godzinach lotu samemu zacząć odkrywać ten wspaniały kraj.